Психологічна служба

СОКАЛЬСЬКА КАТЕРИНА МИКОЛАЇВНА 

 

Моє професійне кредо : “Мудрий цінує всіх, адже в кожному знаходить хороше”
(Б.Моралес)

Життєве кредо : Потрібно бути людиною,
незважаючи на всю  жорстокість світу.
І це – можливо”
(О. Генрі)

Освіта: Рівненський інститут слов’янознавства Київського славістичного Університету.

 Спеціальність : психологія, рік закінчення навчання 2011р.

Кваліфікаційна стратегія : ІІ

         У своїй роботі найбільшу увагу приділяю роботі з учнями, педагогами, батьками за таким напрямкам: консультаційний, психодіагностичний, корекційно-відновлювальний та розвивальний, психологічна просвіта, організаційно-методична робота.

Проблемна тема над якою працюю: “Створення комфортного психологічного клімату в навчальному закладі”.

 За період роботи  пройшла навчання та приймала участь в обласних методичних секціях психологів   та отримала сертифікати :

 –   Тренінг за участі благодійної організації “Чайка” на тему:  “Торгівля людьми”;

–  “Школа педагогічної майстерності працівників психологічної служби ПТНЗ” на тему: “Психологічна допомога при адаптації учнів до нових умов навчання”;

–   На базі навчально – методичного  центру пройшла навчання:  “Формування здорового способу життя   та профілактика ВІЛ/СНІДу”;
– На базі РОІППО пройшла тренінг з питань  опитування дітей, що стали жертвами або свідками насильства, а також вчинили насильство.

–  “Психолого – педагогічний супровід становлення учня ПТНЗ, як конкурентно спроможного фахівця”.

      Мета психологічної  служби:

«Забезпечення індивідуального підходу до кожного учасника навчально-виховного процесу на основі його психолого-педагогічного вивчення»

Завдання психологічної служби:.
 • Психологічна адаптація усіх учасників навчально – виховного процесу;
 • Профілактика правопорушень;
 • Формування здорового способу життя.
 • Діагностичне обстеження усіх учасників навчально – виховного процесу, визначення труднощів у навчанні, спілкуванні та ін.
Основні напрямки роботи :
 • Психологічний супровід учнів та їх родин, які перебувають або загинули у зоні АТО;
 • Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами, консультативна та профілактична робота з батьками таких дітей;
 • Профілактика булінгу, конфліктності в учнівському середовищі;
 • Збереження психологічного здоров’я усіх учасників навчально – виховного процесу;
 • Просвітницька робота з учасниками навчально – виховного процесу, щодо торгівлі людьми, безпечного працевлаштування за кордоном та ін.
 • Надання психологічної допомоги батькам у їх взаємовідносинах з власними дітьми.
 • Консультативна допомога всім учасникам навчально-виховного процесу з питань психологічної готовності до зовнішнього незалежного оцінювання.

Скринька психолога

 “Правила здорового способу життя”:)

“Здоров’я набагато більше залежить від наших звичок і харчування,

аніж від лікарського мистецтва”        

Джон Леббок

7 найважливіших правил здорового способу життя.

 правило № 1
Найважливіше при здоровому способі життя – це харчування. Правильне харчування! Більше фруктів і овочів, продуктів, наповнених корисними для нашого організму речовинами. Ніяких гамбургерів, коли, чіпсів та іншої гидоти.
Як говорив сам товариш Гіппократ, їжа повинна бути нашим ліками, а не ліки їжею.

 правило № 2
Активність, активність і ще раз активність! Будьте активними, життєрадісними і відкритими до світу. В умовах постійної зайнятості важко знайти час на походи в спортзал, заняття спортом … А даремно!
І все-таки, навіть якщо на спорт часу немає, то піші прогулянки на свіжому повітрі, ранкову пробіжку, зарядки вранці ніхто не відміняв. Ходіть більше пішки, гуляйте у парках та лісах, будьте рухливими.
 правило № 3
Здоровий спосіб життя жодним чином не сумісний з шкідливими звичками: куріння, вживання алкоголю і тим більше наркоманія. І якщо алкоголь по святах при здоровому способі життя ще можна зрозуміти, то куріння і наркоманія скасовуються повністю.
 правило № 4
Основа здорового способу життя – правильний розпорядок дня. Правильне харчування, фізична активність і відсутність шкідливих звичок при здоровому способі життя – це вже багато чого, але ще не все. При здоровому способі життя обов’язково повинен бути правильний розпорядок дня.
Що значить правильний розпорядок дня? Це, перш за все, 8-ми годинний здоровий сон.

правило № 5
Одне з найважливіших правил здорового способу життя – це позитивний настрій! Не зациклюйтеся на невдачах і промахи. Не вийшло встояти перед тортиком або тістечком, ну і Бог з ним! Не варто через це засмучуватися!
І навіть, якщо постійні тренування і дієти не допомагають скинути зайву вагу, це не привід для відчаю!
 правило № 6
Здоровий спосіб життя – це так само дбайливе ставлення до себе! Себе треба любити, про себе потрібно піклуватися. Наприклад, під час занять у спортзалі, потрібно думати не про те, щоб швидше піти і рахувати хвилини, а займатися із задоволенням, з думками про те, що кожну вправу підтягує ваші м’язи …. Кожна вправа наближає Вас до ідеалу!
правило № 7
Вести здоровий спосіб життя легше не поодинці, а в компанії. В ідеалі, звичайно, потрібно, щоб усі навколо дотримувалися такої ж життєвої позиції – разом веселіше і є дух суперництва, наприклад, в позбавленні від зайвої ваги.
Уявіть, що всі навколо ведуть здоровий спосіб життя, все в прекрасному настрої, бажають один одному тільки добра.
Турбота про своє здоров’я не має бути проблемою, це має бути способом життя! Здоровим способом життя. Краще вже бігати на свіжому повітрі, ніж по лікарях!

СІМ ЗАПОВІДЕЙ, ЩОБ БУТИ ЩАСЛИВИМ

Жан-Жак Руссо стверджував, що для щастя необхідні три умови: гарний банківський рахунок, гарний кухар і гарний шлунок. Американські психологи після п’ятнадцятирічних досліджень зробили свій висновок. Для того, щоб стати щасливим, необхідні такі умови:

1Любіть своїх близьких. Приділяйте більше часу тим, кого любите, і ви частіше будете відчувати себе щасливим.

2. Віддавайте багато сил роботі. Якщо ви роботу любите, трудіться якомога більше. Якщо не любите, постарайтеся роботу змінити, це буде вигідно і для вас, і для суспільства. На роботі ми проводимо більшу частину свого життя і не потрібно перетворювати цей час на муки

3. Допомагайте іншим людям. У вас глибоко закладений альтруїзм — потреба допомагати оточуючим безкорисливо. Допомагаючи іншим, ви, по-перше, починаєте поважати себе, по-друге, знімаєте з себе психологічні і фізичні стреси. Результат — глибоке задоволення життям.

4. Спробуйте стати щасливими! Постежте за собою, від чого у вас з’являється гарний настрій, чому ви радієте, і прямуйте до цього (зрозуміло, не конфліктуючи з законом).

5. Фізична активність. Поки що не зовсім зрозуміло чому але будь-яка фізична активність дає здоровій людині справжню насолоду. Академік Павлов називав це почуття «м’язовою радістю». Існує теорія, згідно з якою при фізичних зусиллях у мозку виробляються своєрідні природні наркотики, що призводять до ейфорії. Годиться біг, лижі, будь-які види спорту, танці — все, що вам посильно.

6. Внесіть у своє життя щось нове. Нас з дитинства запевняють, що найкраще — розмірене життя. Постійний режим дня, тривалі звички, відданість одній роботі, відпустка рік у рік в одному й тому ж місці — все це непогано. Але людина потребує нового! Спробуйте інколи поїхати на роботу іншим маршрутом, заведіть нове хобі, візьміть відпустку у незвичний для вас час!

7. Не впадайте у відчай, якщо інколи почуваєте себе дуже нещасним. Існує закон психологічного маятника: сьогодні ви щасливі, але неминучий і зворотний стан. Причому ті, у кого маятник найбільше відхиляється до «плюсової» позначки, мають примиритися з тим, що великим буде розмах у «мінусовий» бік. Зате потім — знову «плюс».

 

 Цінуйте життя!

Твоє життя формується твоїми думками

(Маркус Авреліуc)

Знаєте, що я хочу вам сказати?  Цінуйте життя!!! Я б закричала про це на весь світ, написала б на кожному стовпі, на кожному будинку, а якщо б змогла – у кожного в серці… Цінуйте життя!

Як часто ми витрачаємо неоціненні хвилинки на пусті образи, слова,  погані вчинки, заздрощі, які нічого не варті, навіть не замислюючись над тим, що життя настільки коротке, наскільки маленька піщинка в безмежній пустелі, як краплинка в океані Всесвіту…

Живіть кожен день, як останній.

Залишайтесь оптимістами. Пам’ятайте, що ваші  думки творять майбутнє. Будда сказав: ” Всі ми – результат наших думок”, тому ніколи не скаржтеся на  життя, будьте щасливими при будь – яких обставинах.

Ніколи не втрачайте надію. Вірте в себе та вірте в краще.

Не витрачайте час на речі, які не приносять вам задоволення.

Не витрачайте час на людей, які вам не приємні. Не намагайтеся переробити їх, вам все одно це ніколи не вдасться.

Цінуйте кожну мить, проведену з вашими близькими.Пам’ятайте, що вони не вічні.

Любіть життя! Любіть себе! Любіть кожну людину, яку ви зустрінете на своєму життєвому шляху. І ви перетворите буденність на свято.)))

” Як підняти собі настрій “

 1. Увімкніть улюблену музику. Краще всього вибрати активну бадьору музику, яка заряджає енергією. Прекрасно, якщо є можливість включити голосніше й потанцювати.
 2. Посміхайтесь.  Встаньте перед дзеркалом і посміхніться відображенню, нехай навіть посміхатися вам зовсім і не  хочеться. Далі можете займатися своїми справами, але зберігайте при цьому посмішку. Психологи радять проробляти цю вправу від 15 до 30 хв. Звичайно, можна і довше.
 3. Купіть собі що – небудь.  Шопінг  – це  чудовий спосіб підняти собі настрій, причому, цей варіант підняття настрою використовують не тільки жінки, але і чоловіки. Просто чоловіки частіше купують не одяг, косметику і прикраси, як більшість жінок, а роблять зовсім інші придбання.
 4. Влаштуйте «Свято живота» і побалуйте себе різними смаколиками. Традиційно вважається, що підвищують настрій банани, полуниця і темний шоколад. Однак на ділі список може бути зовсім іншим, орієнтуйтеся на свої смакові вподобання і їжте, те, що вам дійсно подобається.
 5. Зустріньтеся з друзями,  тільки не з метою поскаржитись на життя, а з метою добре і весело провести час. Можна чудово посидіти вдома, а можна всією компанією відправитися куди – небудь.
 6. Здійсніть зміни. Ви можете змінити зачіску, змінити маршрут до роботи, зробити перестановку в квартирі або одній кімнаті, записатися на які – небуть курси або фітнес –  клуб. Можливостей безліч.
 7. Побалуй себе. Робіть те, що принесе вам задоволення і те, що ви не так часто дозволяєте собі в повсякденному житті.
 8. Перегляньте якийсь фільм  бажано комедію. Фільми поможуть вам розслабитись і відпочити.
 9. Погуляти з дорогою для вас людиною. Поговорити це поможе вам підняти настрій.
 10.  Пограйте в якусь спортивну гру.  

 

“ЯК ПОЗБУТИСЯ ДЕПРЕСІЇ “

Людина розумом може і повинна

позбутися того, що її турбує.

                                                                                                                                    Л.Толстой

Термін “депресія” вже давно не термін, а звичайне явище. У психіатрії депресія значиться як цілий комплекс емоційних порушень. Характеризується вона такими неприємними симптомами, як смуток, тривожність, відчуття розгубленості, безвиході і, звичайно ж, песимізм. Часто виникає почуття вини, нікчемності і безпорадності. Депресію як правило викликає якась ситуація. Депресивний стан виступає як психологічний захист.

У звичайному житті все це виглядає досить сумно. Люди, які перебувають у цьому жалюгідному стані, навіть не намагаються зрозуміти природу його походження. Не намагаються допомогти собі, а лише чекають. Чекають, коли вона сама минеться.

У психіатрії активно застосовується метод лікування цього стану медикаментозним способом. Але таке лікування перетворить вас на хроніка, який працює на аптеку.

Тому бажано шукати альтернативу. При лікуванні депресії варто знати, що головна причина цього стану – зниження життєвого тонусу і малорухливий спосіб життя.

Тому перший спосіб лікування депресії – активний спосіб життя. Якщо немає лікарських протипоказань, робіть ранкову зарядку. Для початку витрачайте на це приблизно півгодини. Також бажано приділяти спорту певний час протягом дня.

Другий спосіб – це повноцінний відпочинок. Причиною виникнення депресії може бути постійна втома. Відповідно, потрібен здоровий сон. Плюс збалансоване харчування. Їжте здорову їжу скільки хочете: фрукти,овочі, м’ясо і т.д. Якщо ви зараз депресуєте, забудьте про дієту.

Третій спосіб це спілкування. Якщо немає можливості потрапити до психотерапевта, телефонуйте подругам і друзям. В крайньому випадку, на телефон довіри. І розповідайте все, що у вас на душі. Краще друзів заздалегідь попередити про майбутній словесний потік  і попросити мовчки слухати.

Четвертий спосіб – приділяти більше уваги собі. Зайнятися своїм зовнішнім виглядом. Поміняти колір волосся, нігтів, для чоловіків – хоча б піну для гоління. Такі зміни піднімають настрій. І цей стан потрібно навчитися утримувати. Робіть собі приємності і насолоджуйтеся кожною хвилиною цього блаженства.

П’ятий спосіб – ароматерапія. Він дуже ефективний. Не слухайте нікого при покупці ефірної олії. Вибирайте собі ту, яке подобається вам. Краще за усе купити декілька пляшечок із різними запахами і по черзі використовувати їх.

Цікаві факти

Цікава наука – психологія. Знаючи основи людської поведінки, ми можемо передбачити, що зробить та чи інша людина в певній ситуації. Та й не лише це. Психологія дозволяє описати людину по її характеній поведінці, або ж застерегти нас від хитрих дій з боку нечесних. Користь розуміння психології можна перечислювати далі, але ми пропонуємо ознайомитися з декількома цікавими фактами, знання яких допоможуть вам у повсякденному житті.

1. Для хлопців. Скажіть своїй дівчині, що ви купили їй подарунок, але це сюрприз і запропонуйте їй відгадати що це. Вона вам, в першу чергу, перерахує те, що хоче. Знаючи цей факт, можна дізнатися, що подарувати дівчині на її день народження, чи на день закоханих.

2. Науковий факт – чим холодніше у спальні, тим більше шансів побачити поганий сон. Тому, якщо вам дошкуляють кошмари, перед сном нагрійте спальне приміщення.

3. Більшість людей в незнайомому місці повертають направо. Знання цього психологічного факту буде корисним, якщо ви не бажаєте іти вулицею в натовпі, чи простояти довго в черзі – сміливо йдіть наліво або займайте чергу, яка лівіше.

4. У психології є фундаментальний принцип: чим більше очікувань з приводу якоїсь події, тим вища ймовірність нищівного розчарування, чи просто розчарування. Більше на щось чекаєш – менше отримуєш, менше на щось чекаєш – більше отримуєш. Принцип залізобетонний і ніяких винятків. Тому старайтеся жити більш спонтанно, чи заплановано до дрібниць і спокійно.

5. Прямі батьківські розмови про шкоду куріння менш ефективні, ніж усі думають. Як правило, підлітки, що починають курити (початківці), мають друзів, які більше спілкуються з ними і мають вищий поведінковий вплив. Водночас ті можуть копіювати дорослих курців, а такі про куріння, вбільшості, відгукуються позитивно та навіть розповідають про свої відчуття при курінні і пропонують сигарети підліткам.

6. У «словесного проносу» є наукова назва – копролалія. Тому, якщо ви захочете виглятати розумним і заткнути комусь рота – можна скористатися цим терміном.

7. Ми часто закохуємося в людей, схожих на наших батьків, з якими у нас залишилися невирішені проблеми дитинства. Самі того не підозрюючи, ми прагнемо вирішити ці проблеми в зрілому віці. Придивіться уважно, на кого схожа ваша друга половинка і може зрозумієте у кого ви б хотіли попросити пробачиння, а може й пробачити.

8. Навіть позитивні події, такі як закінчення університету, шлюб або отримання нової роботи, можуть призвести до депресії. Будьте завжди готові до несподіваної сторони таких подій.

9. Згідно з дослідженням Кембриджського університету, «нвеаживло в ямоку пярокду рощзінемі бкуви в слвоах. Говонле те, щбои пшреа і оснатня бкува блуи на сївох мсіяцх». Просто цікавий факт :)

10. Спостереження експертів говорять про те, що люди з блакитними очима можуть закохатися у своє вподобання всього лиш за декілька хвилин, а люди з карими очима можуть одночасно кохати двох людей. З зеленими очима все інакше, людям з зеленими очима що б закохатися потрібно багато часу, іноді на це йдуть роки. Люди з усіма іншими кольорами очей можуть закохатися всього лише за годину.

  ЕМОЦІЇ

Світ емоцій – необ”ємний і багатогранний. Стільки, сікльки відтінків кольорів може розпізнати людське око, стільки емоцій може пережити людське серце..
Що ж таке емоції?

Емоції — це психічне відображення у формі переживання життєвого смислу явищ і ситуацій. В емоційних переживаннях відбивається життєва значущість інформації. Якщо предмети чи явища задовольняють потреби людини або полегшують задоволення їх, то в неї виникають позитивні емоції, якщо ні — негативні.
Люди відрізняються своїм сприйняттям світу і, відповідно, відрізняються рівнем емоційності. Проте різні емоції в той чи інший момент свого життя переживає кожна людина, вони і визначають поведінку людини,забезпечують енергетичну основу її діяльності. У людини, яка відчуває, наприклад, скорботу, гнів, радість, інші емоційні переживання, відбуваються різні зміни не лише в діяльності внутрішніх органів, а й у зовнішньому вигляді (міміка, пантоміміка тощо). Змінюється вираз обличчя, голос. Через виразні рухи і дії, як правило, розкривається почуттєва сфера особистості.
Страх – емоція, що виникає в ситуаціях загрози біологічному або соціальному існуванню людини і спрямована на джерело справжньої або уявної небезпеки. Індивід у психологічному стані страху, як правило, змінює свою поведінку. Страх у людини викликає депресивний стан, неспокій, прагнення уникнути неприємної ситуації, іноді паралізує її діяльність. Якщо джерело небезпеки є невизначеним або неусвідомленим, стан, що виникає, називається тривогою. Під впливом страху в людини виникають вегетативні дисфункції, з’являється своєрідний вираз обличчя. У випадках, коли страх досягає сили панічного страху, жаху, він здатний нав’язати стереотипи поведінки (втеча, заціпеніння, захисна агресія). Неадекватні реакції страху спостерігаються при різних психічних захворюваннях (фобії).
Настрій – відносно тривалий, стійкий психічний стан помірної або слабкої інтенсивності, що виявляється як позитивний або негативний емоційний фон психічного життя індивіда. Настрій може бути радісним або сумним, бадьорим або пригніченим. Джерелом виникнення того чи іншого настрою є, як правило, стан здоров’я або становище людини серед людей. Разом з тим настрій, у свою чергу, впливає на ставлення людини до свого оточення: неоднаковим воно буде у радісному настрої і, наприклад, у пригніченому.
Пристрасть – це сильне, стійке всеохоплююче почуття, яке домінує над іншими спонуками людини і призводить до зосередження на предметі пристрасті всіх її сил і поривань. Причини формування пристрастей різні. Вони можуть визначитися усвідомленими ідейними переконаннями, виходити з тілесних потягів. Пристрасть нерідко є рушійною силою великих справ, подвигів, відкриттів. У медицині багато прикладів, коли в ім’я врятування людини, з метою вивчення тяжких захворювань та розробки методів боротьби з ними лікарі проводили досліди на собі.
Афект – сильний і відносно короткочасний емоційний стан, пов’язаний з різкою зміною важливих для суб’єкта життєвих обставин; характеризується яскраво вираженими руховими виявами та змінами у функціях внутрішніх органів.
Співчуття — це певною мірою своєрідна екранізація (поглинання) почуттів іншого на свою духовну сферу. Співчува­ти — значить відчувати іншого всім своїм єством. Спів­чуття починається з факту нашої присутності, інколи мовчазної.
Нехай у вашому житті буде побільше позитивних емоцій!!!